banner

Google PageSpeed Insight Nedir?

banner
4 min read

Google PageSpeed Insight Nedir?

Google PageSpeed Insight Nedir?

Google PageSpeed Insight Nedir?

Google Developer tarafından web site yöneticilerinin sistemlerinde bulunan noksanlıkleri görmesi için sunulan PageSpeed hizmeti, sayfa hızı ve SEO dahil birden fazla konu ile alakalı bilgi sahibi olabilmenize faydalı oluyor. Web sitenizin performansını hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki veriler ışığında rapor eden platform, sayfanızı nasıl geliştirilebileceğiniz hususunda öneriler veriyor.

insights-nedir

PageSpeed Insight Nedir?

Google PageSpeed web sitenizin içeriğini analiz ederek daha hızlı hale getirmeniz için çeşitli öneriler oluşturuyor. Chrome verilerini de dikkate alarak birden fazla çözüm sunan sistem, bir çok veriyi toplayarak performans poblemlerinı ayıklıyor, sitenizin hızınızı artırmanıza faydalı oluyor. Web sayfalarınızın işleyiş şeklini ve tasarımını gözden geçirerek daha kullanışlı hale getirmenize fırsat tanıyor.

Sayfanızın URL adresini dikkate alarak Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX), İlk Zengin İçerikli Boyama (FCP) ve İlk Giriş Gecikmesi (FID) gibi verileri bir araya getiren PageSpeed hizmeti, siteniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmenizi sağlıyor. Kullanıcı tecrübesini artırmanız için çeşitli metriklere ulaşabilmenize imkân sunarak birden fazla sorunu çözebilmenize faydalı oluyor.

google-pagespeed-insight

Web sitenizi yavaşlatan sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan platform, optimizasyon önerileri sunarak web sayfanızı nasıl geliştirebileceğiniz hususunda bilgiler veriyor. Çeşitli ölçümler yaparak sayfalarınızın hız ve kullanılabilmektedirlik yönünden noksanlıklerini giderebilmenize faydalı oluyor. Başarılı denetimler bölümüyle de sitenizin iyi bir puan alan öğelerini denetleyebilmenizi sağlayan PageSpeed, hız puanınızı doğrudan etkilemeyen sorunlar hakkında da bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırıyor.

Tarayıcının önbelleğe alınması, CDN kullanılması, sunucu yanıt zamanının kısaltılması ve fotoğrafların sıkıştırılması gibi birden fazla öneri ışığında web sitenizi daha kullanışlı bir hale getirebilmenize faydalı oluyor. Siteniz ile alakalı geribildirimler sunarak çözmeniz gereken sorunlar hususunda ikazlarda yer alıyor. Ayrıca HTML, JavaScript ve CSS kodları ile alakalı hatalar hakkında ayrıntılar paylaşarak bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

site-hizi-arttirma

Sitenizi mobil platformlara uygun olarak optimize etmenize imkan sağlayan Google PageSpeed Insights, AMP olarak adlandırılan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar hakkında da çeşitli çözümler sunuyor. Farklı web sayfaları için de hız ölçümü yapabileceğiniz platform, test hususunda herhangi bir sınırlama koymuyor. Gözden kaçırdığınız poblemleri analiz ederek gereken adımları belirliyor, iyileştirme imkânı tanıyor.

Hem içerikleri hem de teknik altyapıyı anlık verilerle analiz eden sistem, web uzman kişilerı ve amatör web kullanıcıları için sunduğu arayüzle işlemlerinizi kolaylaştırıyor. Web sitenizin yalnızca hızı ile alakalı değil içinde barındırdığı eklentilere ilişkin sorunlar hususunda da bilgiler vererek kullanıcı tecrübesinizi optimize etmenizi sağlıyor. Bir teknik destek aracı olarak sitenizin ziyaretçi sayısını artırmanıza faydalı oluyor.

7 Adımda WordPress Site Optimizasyonu

PageSpeed Insight Hangi Verileri Veriyor?

Alan verisi, Lab verisi, fırsatlar, teşhisler ve başarılı denetimler dahil birden fazla bilgiyi anlık ölçümler ile aktaran Google PageSpeed Insights, performans optimizasyonu hakkında çeşitli verilerle önerileri bir arada sunuyor. Web sitenizi ortalama bir cihazla simüle ederek herhangi bir etkileşim neticesinde ne kadar verimli olup olmadığını ölçmenize faydalı oluyor.

Alan verisi, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’nu baz alarak ilk metnin ve resmin boyandığı zaman ile sayfa yüklemesinin en yoğun olduğu 5 saniyelik zaman aralığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Web sitenizin kullanıcı girişi esnasında kaç milisaniye içinde cevap verdiğini tahmini olarak ölçerek çözmeniz gereken sorunlar hususunda ikazlarda yer alıyor.

site-hizlndirma

Hem mobil hem de masaüstü sürümler dikkate alınarak hazırlanan alan verisi, ilk zengin içerikli boyama (FCP) ve ilk giriş gecikmesi (FID) metrik verileri ışığında elde edilen bilgileri hızlı, ortalama veya yavaş olarak 3 grupta sınıflandırıyor. FCP ve FID hızlı olursa site performansını hızlı olarak etiketleyen sistem, bu iki verinin yavaş olması durumunda yavaş olarak etiketliyor.

Lab verisi; ilk zengin içerikli boya, hız indeksi, etkileşim süreci, ilk manalı boya, ilk CPU idle time ve tahmini giriş gecikmesi gibi birden fazla bilgiyi bir arada sunuyor. Dashboard ekranında karşınıza çıkan ilk veriler içerisinde bulunan Lab verileri, web sitenizin hız kriterlerinin neye göre belirlendiği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

Fırsatlar bölümü, sayfanızın performans metrikleri hakkında iyileştirme önerileri sunuyor. Ayrıca önerilen iyileştirmeler uygulanırsa sayfa hızının ne kadar hızlanacağı hakkında tahminde bulunarak birden fazla soruna çözüm getiriyor. Web sitenizi mobil ve masaüstü olarak ayrı ayrı platformlardan tarayarak sorunun nasıl çözülebileceğine dair fikirler veriyor, optimize işlemlerinizi hızlandırıyor.

website-hizi-olcme

Hız puanınızı doğrudan etkilemeyen sorunlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan teşhisler bölümü ise web sayfanızın web geliştirme uygulamalarına ne kadar bağlı kaldığı hususunda ek bilgiler elde etmenize imkân tanıyor. Ayrıca hem kendi hem de diğer web sitelerin performansı ile alakalı eksik noktalar hakkında ayrıntılı raporlar sunan PageSpeed Insights, sayfalarınızın işleyiş şeklini iyileştirmenize faydalı oluyor.

Sayfanın başarı alanlarını gösteren başarılı denetimler, doğru yaptığınız performans optimizasyonları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Resim boyutundan sayfa kodlarına kadar iyileştirilen en iyi performans uygulamalarını sıralıyor. Sitenizin dönüşüm oranını artırmanızı sağlayan Google PageSpeed Insights verileri, arama motoru optimizasyonu (SEO) hususunda da sayfalarınızın daha hızlı indekslenmesine faydalı oluyor.

PageSpeed Insight Verileri Nasıl Yorumlanır?

Web siteniz ile alakalı tüm sorunlar hakkında ayrıntılı optimizasyon önerileri sunan Page Speed Insights, nasıl iyileştirme yapabileceğiniz ile alakalı bilgiler içeriyor. Belirtilen verilerin üzerine tıklayarak detaylarına ulaşabileceğiniz birden fazla öneri, hız puanınızı etkileyen problemler hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştırıyor. Sitenizin hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki performanslarını nasıl geliştirilebileceği hususunda tavsiyeler sunarak önlem almanızı sağlıyor.

websitesi-hizi-arttirma

Bu veriler içerisinde bulunan sayfa hızı, HTML dosyasının ne kadar sürede tamamen yüklendiğine ve FCP değerinin hangi üçte birlik dilimde olduğunu gösteriyor. Kırmızı, sarı ve yeşil renkleriyle sınıflandırılan bu veriler, siteniz için 0-49, 50-89 ve 90-100 aralıklarında bir skor belirliyor. Bu skorlar bilgisinde çeşitli öneriler sunarak iyileştirmeler yapabilmenizi sağlıyor.

Eğer site skorunuz 0-49 içerisinde çıktıysa Google Page Speed Insights web sayfanızın birtakım sorunlardan dolayı yavaş açıldığını ifade ediyor. Hem içeriklerinizi hem de sayfa kodlarınızı tarayarak elde ettiği bilgiler ışığında çeşitli optimizasyon önerileri sunarak bu problemleri çözebilmenize faydalı oluyor. Bu öneriler ışığında iyileştirmeler yapabilir hem hız performansınızı hem de SEO sonuçlarınızı artırabilirsiniz.

Site skorunuz 50-89 içerisindeysa ufak bir değişiklikle web sayfalarınızı daha kullanışlı duruma sokabilirsiniz. Platform tarafından sunulan; fotoğrafları sıkıştırmak, CSS dosyalarını sayfanın en alt kısmına taşımak, JavaScript kodlarını düzenlemek ve dosya boyutlarını küçültmek gibi öneriler ışığında sitenizin daha kısa bir sürede açılmasını sağlayabilir, masaüstü ve mobil cihazlardaki performansınızı artırabilirsiniz.

website-speed-test

Sayfa skorunuzun 90-100 içerisinde çıkması ise sunucunuzun yanıt zamanının kısa olduğunu ve sitenizin hızlı açıldığını ifade ediyor. Bu skor aralığı web sitenizin Google PageSpeed Insights’ın bakış açısına göre iyi bir halde optimize edildiğini gösteriyor. Arama motoru optimizasyonu hususunda da sitenizi daha üst sıralara taşıyarak daha çok ziyaretçi kazanmanıza faydalı oluyor.

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir hizmet olan Page Speed, web tabanlı bir platform olarak başlangıç düzeysi ve işinde uzman site sahiplerine hız, performans ve optimizasyon hakkında bilgiler veriyor. Çeşitli önerilerle birden fazla soruna karşı çözümler sunarak web sayfalarının nasıl daha hızlı hale getirilebileceğiniz hakkında gereken adımları belirliyor, iyileştirme işlemlerinizi kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın