banner

Hosting SEO Performansına Etki Eder mi?

banner
4 min read

Hosting SEO Performansına Etki Eder mi?

Hosting SEO Performansına Etki Eder mi?

Hosting SEO Performansına Etki Eder mi?

SEO Nedir?

Yeni bir web sitesi kurarken herkes mutlaka SEO terimi ile karşılaşır. Web dünyasında görünür olmak için yapılması gereken bir dizi çalışmalar silsilesi olan bu kavramın detaylarını hemen herkes merak eder ve ilk önce “SEO nedir?” sorusuna cevap ararlar. SEO aslında İngilizce “Search Engine Optimization” sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Türkçe’ye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçer.

SEO Nedir?

Kısa ve net bir halde tanımlamak gerekirse SEO, web sitelerinin arama motorlarında yükselmesi ve organik olarak trafik akışı sağlaması için yapılan çalışmalardır. Diğer bir deyişle, web sitesi için arama motoru sayfasında (SERP) daha güzel bir sıralama elde edilmesi için site altyapısında devamlı geliştirmeler yapma sürecidir.

SEO çalışması, siteye daha çok ziyaretçi çekmeyi hedefler. Arama motorları aracılığı ile siteye gelen trafik, organik trafik olarak adlandırılır. Organik trafik, web sitesinde sunulan şeyleri aktif olarak arayan ve daha sık dönüşüm yapma eğiliminde olan bireylerdir. Bu sebeple web sitesinin organik trafiğe hitap edebilmesi için birtakım SEO kriterleri ve stratejilerine uygun donanımlara sahip olması gerekir.

SEO İçin Hız Ne Kadar Önemlidir?

Bir web sitesinin sahip olduğu sayfa hızı, ziyaretçi sayısının artmasının bunun yanında SEO için de etkili bir kriterdir. Dolayısıyla bir siteye ait sayfalar ne kadar hızlı yükleniyorsa, siteye gelen ziyaretçiler diğer sayfaları da o miktarda gezme eğiliminde olacaktır. Yani bir sayfadan diğer sayfaya geçiş istekleri oluşur. Dolayısıyla bu da ziyaretçinin site içinde kalma zamanını artırır.

SEO İçin Hız

Web sitesinin hızlı yüklenme özelliği, arama motorlarına ait botların da site içinde daha basit ve hızlı dolaşmasını sağlar. Bununla birlikte botlar siteye ait daha fazla sayfayı ziyaret edebilir ve sitenin daha hızlı indekslenmesini sağlar. Zira ziyaretçilerin ve arama motorlarının bir sitedeki en büyük beklentisi hızdır.

Bilhassa Google’ın site hızına verdiği önem, yapılan istatistikler, algoritma açıklamaları ve arama sonuçlarında kendi hızını gösteren belirteçler kullanılmasından anlaşılabilir. Misal verilecek olursa, Google’da bir arama yapıldığında, indekslenen sayfaların üst köşesinde yapılan sorgu sayısı ve Google’ın bu sorgulamayı hangi hızda yaptığı görülür. Örnek olarak Google arama çubuğuna SEO yazdığımızda şu biçimde bir gösterge ortaya çıkar: “Yaklaşık 732.000.000 sonuç bulundu (0,52 saniye)”

Site Hızlandırma İçin 5 Altın Öneri

Hızlı Hosting’in SEO’ya Etkisi Nasıldır?

Google ve diğer arama motorları, internet dünyasındaki milyonlarca web sitesini örümcekleri aracılığı ile tarar. Tarama yapan bu örümcekler, web sitelerine ait kullanıcı tecrübeleri ile kalitelerini inceler. Yazılımlarında bulunan algoritmalar aracılığıyla de sitelere belirli bir sıralama puanı verir. Bu puan arama motorunda var olmanın tek kriteri olmasa da en mühim kriteri olarak bilinmektedir.

Arama motorlarında üst sıralarda olmanın diğer yolu da sitesinin kalitesidir. Tabii ki ilk olarak kaliteli hosting seçimi yapılmalıdır. Bunun için her daim ulaşılabilir ve kesintisiz hosting içinde barınan siteler, örümceklerin taraması yönünden da avantajlı olan tarafta bulunur. Buna karşın devamlı performans düşüklüğü yaşayan, kesintiler yaratan, güvenlik problemleri bulunan hostingler, sitenin SEO performansını negatif yönde etkiler.

Hızlı Hosting

Google gibi arama motorları yaptıkları güncellemelerde, hızlı web sitelerine sıralama önceliği verdiklerini bildirir. Bunun bunun yanında yavaş yüklenen bir web sitesini, kullanıcılar beklemez ve doğrudan sayfayı kapatır. Bu sebeple kaliteli bir web hosting seçimi, kullanıcı tecrübesi yönünden da mühimdir. Çünkü kullanılan hosting özellikleri ile hostingin istemlere yanıt süresi web sitesi hızını etkileyen bir faktördür.

Hızlı Hosting Nasıl Alınır?

İnternete adım atmak isteyenlerin ilk ihtiyaç duyacağı şey sitelerini barındıracağı bir hosting seçimi yapmaktır. Ancak seçim yapmadan önce sitenin amacı, içerik yoğunluğu, veri tabanı ihtiyaçları, tahmini trafik düzeysi ve hangi içerik platformunu kullandığı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bu kriterlere göre hosting alma süreci başlatılmalıdır ki ileride oluşabilecek performans düşüklüğü ve kesinti gibi poblemlerin önüne geçilebilsin.

Kullanılan hosting, yalnızca web sitelerini barındırma hususunda değil, diğer etkenler ile SEO etkisi hususunda da bi hayli mühimdir. Kaliteli, sitenin yapısına göre ihtiyaçlara cevap verebilecek ve diğer siteleri barındırsa bile mevcut site bağlantısına etki etmeyecek bir hosting kullanılması esas olmalıdır. Bu sebeple web sitesinin gereksinimlerine göre şekillenen hosting seçimi yapılırken şunlara dikkat edilmesi tavsiye edilir:

1. Sunucu Alt Yapısının İncelenmesi

Seçilen hostinge ait sunucu alt yapısının çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu alanda kaç adet alan adı barındırıldığı bu değerlendirmenin ilk aşamasını oluşturur. Misal verilecek olursa, seçilen hosting yalnızca bir adet alan adı içinde yer alıyorsa, hosting hızı bi hayli yüksek demektir. Bu da sitenin hızına yansır. Eğer altyapıda farklı siteler barındırılıyorsa, diğerlerinin trafik değerleri artarsa, sizin web sitenizin hızı düşebilir.

Sunucu Alt Yapısının

Seçilen hosting SEO çalışmalarında mühim olduğu için seçim yapılmadan önce web sitesine ait trafik değerleri de alt yapı değerlendirmesinde kriter olabilir. Bilhassa sunucu alt yapısının SSD hard disk kapasitesi, RAM ve işlemci özellikleri mutlaka bilinmelidir. Bilhassa SSD hard disklerin okuma ve yazma detaylarının hızlı olması, web sitesinin tepsi süresi üzerinde kuvvetlendirici güce sahiptir.

2. Hosting Kaynaklarının Değerlendirilmesi

Hızlı hosting seçimi yapabilmek için değişik web sitelerinin gereksinimlerine yönelik gerekli kriterler değerlendirilmelidir. Bu kriterler içerisinde hosting lokasyonu ilk sırada yer alır. Bazı hosting firmaları Avrupa ve Kıbrıs gibi dış kaynaklı olabilirler. Ancak proje Türkiye için yapılacaksa, kesinlikle ülke için lokasyonda olmalıdır. Ayrıca yerel hosting şifrketinın Litespeed Cache eklentisi de barındırması istenir. 

Hızlı ve Kaliteli Hosting Seçimi İçin Tavsiyeler

Kesintisiz performans, hosting seçiminde mühim ölçüde önemle üstünde durulması gereken bir başka kriterdir. Web sitesinin devamlı kesintiye uğraması, ziyaretçilerin istedikleri zaman siteye girememelerine neden olur. Bu da SEO yönünden hiç de iyi karşılanmaz. Trafik kaybı yaşatan bu durum, Google sıralamalarını da etkiler. Bu sebeple hosting kaynakları değerlendirilirken, 7/24 devamlı hizmet verecek firma seçilmelidir.

3. Proje İhtiyaçlarına Uygunluk

Hosting tercih edilirken, sitenin hangi projede bulunduğu değerlendirilmelidir. Misal verilecek olursa, site yalnızca kişisel blog da olabilir, kurumsal bir şirketin yüksek trafikli sitesi de olabilir. Bunların dışında aylık yüksek ziyaretçi sayısına sahip olabilecek bir e-ticaret sitesi olup, internet üzerinden satış yapacak da olabilir. Dolayısıyla sitenin amacı ne ise, SEO yönünden beklentilere karşılık verebilecek hosting şifrketi seçilmelidir. 

4. Firma Seçimi Yaparken Araştırma Yapılmalı

Yurtiçinde ve yurtdışında hosting hizmeti veren birden fazla firma bulunur. Hepsinin hosting olanakları hususunda çeşitli vaatleri olabilir. Bilhassa fiyat / performans yönünden değerlendirilmelerinin bunun yanında 7/24 destek olanağı, veri tabanının hosting şifrketi tarafından periyodik olarak yedeklenmesi, yönetim paneli, kurumsal e-posta sunma kapasitesi, IP adresi ve güvenlik sertifikası gibi kriterler hosting şifrketinın sunduğu hizmetler yönünden değerlendirilmelidir.

Hosting Firma Seçimi

Web siteniz için başlangıç aşaması bir hosting ile yayına başlayabilirsiniz. Ancak zamanla ziyaretçi sayınız artarsa, aynı hosting paketinde barınmanın muhtemel olmayabilir. Bu sebeple hızlı hosting olanağının devam edebilmesi için daha yüksek kaynak kullanımları sunan, paylaşımsız hizmetle geçmeniz performans ve özellikle hız yönünden sağlıklı bir seçim olur. Sonuç olarak mutlaka hosting hizmeti veren firma iyi araştırılmalıdır. 

Bir cevap yazın