banner

Plesk Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir?

banner
4 min read

Plesk Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Plesk Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Plesk Panel Nedir? Bilhassari Nelerdir?

Plesk panel, web sitesi yönetimine kolaylık sağlayan bir kontrol paneldir. Hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen Plesk Panel, tüm hosting işlemlerinizi basit bir şekilde kontrol edebilmenize yardımcı olmaktadır. Çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilen Plesk Panel, size site yönetiminde büyük bir vakit ve kolaylık kazandırmasıyla da öne çıkar.  

Plesk Panel Nedir?

Web sitenizi internet üzerindeki kullanıcılara açabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız en mühim iki kavram, domain ve hostingdir. Domain diğer adıyla alan adı sitenizin internet üzerindeki adresidir. Hosting ise sitenize ait tüm verilerin internet üzerinde erişilebilmesi sağlayan barındırma servisidir. Hosting hizmeti, servis sağlayacı firmalar tarafından verilirken, web sitenizin yönetimi site sahiplerine aittir. Hosting ile alakalı tüm konuları yönetebilmeniz için ise pratik paneller kullanılmaktadır.

Hosting işlemlerini basit bir şekilde uygulayabileceğiniz kontrol panelleri içerisinde, Plesk Panel ön plana çıkar. İnternet sitenizi yönetmenize kolaylık sağlayan Plesk Panel; alan adı değiştirme, e-mail hesabı oluşturma, klasör izinlerini ayarlama ve çeşitli dizinleri erişime açma gibi işlemleri son derece basit bir halde uygulayabilmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte hostingle alakalı işlemleri gerçekleştirirken vakit kaybetmenizin önüne geçer.

Tüm internet sitelerinde kullanabileceğiniz Plesk Panel, Linux ve Windows işletim sistemleri üzerine kurulabilir. Linux üzerinden Plesk Panel kurulumu gerçekleştirmeniz için SSH ekranı üzerinden birkaç kod girmeniz yeterli olur. Windows üzerinden kurulum yapmak için ise Windows kullanıcıları için erişime açılan .exe uzantılı kurulum dosyasını indirip kişisel ayarlarınızı yapmanız gerekir. Vargonen hosting servislerinde ise Plesk panel hazır kurulu biçimde teslim edilmektedir ve sitenizi tanımladığınız andan beri ise Plesk Panel kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Plesk Kontrol Panel Logosu

Geçmişten Bugüne Plesk Panel

Plesk Panel, Plesk Inc. isimli bir Amerikan şirketinin 2003 senesinde piyasaya devam ettiği bir web hosting kontrol panelidir. 2008 senesinden beri Parallels isimli şirket tarafından yayına giren kontrol paneli, 18 farklı sürüme sahiptir. Düzenli olarak güncellenerek ortalama 3 ayda bir yeni sürümünü kullanıcıların beğenisine sunan Plesk, dünyanın en fazla tercih edilen web hosting kontrol panelleri içerisinde yer alır.

İlk sürümlerinden beri internet sitesi sahiplerinin gereksinimlerini başarıyla karşılayan kontrol paneli, internet sitelerine dinamizm katar. Bilhassa erişim sayısı yüksek, içeriği çok fazla güncellenen ve hosting hususunda sık müdahale gerektiren internet siteleri için son derece ideal olan Plesk Panel, güvenlik önlemleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanır.

Plesk Panel, Windows üyelerine son derece pratik çözümler sunar.  Kendisine ait IIS üzerinde çalışan Plesk Panel, web sitenize eşsiz bir güvenlik sağlar ve tüm işlemlerinizi güvenlik endişesi yetaptan tamamlayabilmenize imkân tanır. Ayrıca dosya yedekleme işlemini de sağlayan Plesk Panel, veri kaybı ihtimalinizi de minimuma indirir. Sitenizi yedekleyebilmenizi sağlayan kontrol panel, bunun bunun yanında raporlama sistemiyle de öne çıkar.

Plesk Panel Bilhassari Nelerdir?

Plesk Panel ile web sitenizin birden fazla hosting işlemini basit bir şekilde halledebilirsiniz. Arayüzündeki sekme ve tuşlarla rahatlıkla kontrol edebileceğiniz Plesk Panel ile verilerinizi ve bundan öncekilerdeki ayarlarınızı da kaydedebilirsiniz. Düzenli olarak yayına giren güncelleme alternatiflerini takip ederek en yeni hosting uygulamalarını ve en güncel güvenlik önlemlerini de yakalayabilirsiniz. Plesk Panel ile elde edebileceğiniz faydalar ise aşağıda bulunanlar gibidir.

plesk-kontrol-panel
  1. Domain Yönetimi: Plesk Panel tercih ederek web sitenizin alan adını rahatlıkla yenileyebilir veya silebilirsiniz. Satın aldığınız hosting hizmetinin izin verdiği kadar ek alan adı ekleyebilir ve böylece sitenizin ulaşılırlığını artırabilirsiniz.
  2. E-posta Hesabı Oluşturma: Satın aldığınız hosting hizmetinin size tanıdığı kadar e-mail hesabını Plesk Panel üzerinden basit bir şekilde açabilirsiniz. Home ⇒ Alan Adı Tıklayınız ⇒ Mail işlemlerini yaparak dilediğiniz mail hesabını oluşturabilirsiniz.
  3. Veritabanı Oluşturma: Plesk Panel tercih ederek MySQL Veritabanı oluşturabilir veya PHP MyAdmin girişi sağlayabilirsiniz. Menü ⇒ Alan Adı Tıklayınız ⇒ Veritabanı sıralamasını takip ederek veritabanına ulaşabilir, yeni veritabanı oluşturabilirsiniz.
  4. FTP Şifresi Yenileme: Plesk Panel kontrol panelinden yararlanarak FTP şifrenizi de basit bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Menü⇒ Alan Adı Tıklayınız ⇒ Ayarlar adımlarını takip ederekFTP şifresi güncelleme ayarını seçebilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.
  5. Güvenlik: Plesk Panel, web sitenizi güvenli hâle getirmenize de yardımcı olmaktadır. Sitenizdeki verileri yedekleyen ve bu sayede bilgi kaybının önüne geçen panel, bunun yanında hata kayıtlarını da raporlar ve size daha etkili bir deneyim sunar.
  6. Trafik Takibi: İnternet sitesi sahipleri için en mühim verilerin başında trafik gelir. Plesk Panel, bu bilgiye de ulaşabilmenize yardımcı olmaktadır. Site trafiğinizi analiz edip size raporlayan Plesk panel, site performansını basit bir şekilde izleyebilmenize olanak tanır.  

Hosting Yönetiminde Plesk Panel Avantajları Nelerdir?

Plesk Panel, hosting yönetimini kolay hâle getirmesiyle öne çıkar. Panel kullanılmadan gerçekleştirilen hosting yönetimi işlemleri, zorunlu olarak kodlarla ilerler ve bu durum da çeşitli problemleri yanında getirir. Bilhassa kod yazmaya hâkim olmayan yöneticiler için büyük sorun olan bu durum, küçük işlemler için dahi sistem yöneticilerinin yardımına başvurma zorunluluğu doğurur ve vakit kaybetmenize sebep olabilir. 

plesk-panel-avantajları

Plesk Panel, sizin için hosting yönetiminde 7/24 çalışan bir sistem yöneticisi vazifesi üstlenir. İhtiyaç duyduğunuz tüm değişiklikleri size seçenek olarak sunan kontrol panel, kod bilginiz olmasa dahi hosting işlemlerinin hepsinı yürütebilmenize imkân tanır. Son derece pratik bir arayüze sahip olan sistem, kolay kullanılma avantajı ile de öne çıkar ve web sitenizi daima dinamik tutabilmenizi muhtemel kılar.

Sitenize yan adresler ekleyebilmenize izin veren Plesk Panel, bu sayede sitenizin daha erişilebilir hâle gelmesine olanak tanıyarak site trafiğinize katkı sağlar. Web sitenizi dışarıdan gelecek saldırılara karşı güvende tutma özelliğine de sahip olan panel, herhangi bir uzmanlık gerektirmemesiyle de kullanım kolaylığı sunar. Bununla birlikte özellikle ticari nitelikli siteler için büyük bir avantaj sağlar. 

Dünya genelinde 380.000’den fazla sunucuda ve 11 milyondan fazla internet sitesinde tercih edilen Plesk Panel, hızlı kullanım avantajıyla da beğeni toplar. Kullanışlı arayüzü aracılığıyla dilediğiniz işlem sekmesine rahatça ulaşabilmenize imkan sağlayan otomasyon, isteklerinizi de hızlı bir halde gerçekleştirir ve bu sayede sitenize anında müdahalede bulunabilmenize yardımcı olmaktadır.

Server kurulumu için de en ideal paneller içerisinde bulunan otomasyon, çok katılımcılı server çeşitlerini dahi sorunsuz biçimde yönetebilmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte sanal platformların rahatlıkla idare edilebilmesine kolaylık sağlayan yazılım paketi, düzenli olarak güncellemesi sebebiyle son teknolojiyle daima uyumlu kalır ve çağı yakalamanıza kolaylık sağlayanak tanır.

Plesk Panel’de WordPress Yönetimi

Plesk Panel, WordPress tabanlı sitelere de uyum sağlar. WordPress tabanlı siteler için özel bir eklentiye sahip olan otomasyon, toolkit kurulumu ile sitenize basit bir şekilde eklenebilir. Bununla birlikte WordPress ile kod bilgisi olmadan dilediğiniz siteyi basit bir şekilde kurmanız, Plesk Panel ile de yine teknik bilginiz bulunmasa dahi sitenizin hosting ve güvenlik işlemlerini pratik bir halde gerçekleştirmeniz muhtemel olur. 

plesk-panelde-wordpress-yönetimi

Plesk kontrol paneli, çalışmalarınızda ve değişikliklerinizde önizleme yapabilmenizi de sağlar. Bilhassa WordPress tabanlı sitelerde kullanabileceğiniz test etme seçeneği aracılığıyla sitenizdeki değişiklikleri sandbox üzerinde görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Plesk Panel aracılığıyla web sitenizi basit bir şekilde senkronize edebilir ve kopyalayabilirsiniz. Bununla birlikte web site içeriğinizi rahatlıkla yedekleyebilir ve güvenliğinizi maksimum düzeyye çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın