banner

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

banner
4 min read

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Proxy, veri sızıntılarından, kimlik sahtekarlıklarından, reklam dolandırıcılıklarından ve bunun gibi farklı kötü neticeler doğuracak etkenlerden korunmak amacı ile uzun süredir kullanılır. Bilhassa ülkemizde 2008 senesinden sonra çok fazla adı duyulan Proxy, girişi engellenen internet sitelerine giriş yapma amacı ile de tercih edilir.. Proxy kullanıcıları bireyler veya ticari işletmeler olabilir.

proxy

Bilindiği gibi internete bağlanan her bilgisayarın veya cihazın atanmış bir internet protokolü (IP) adresi mevcuttur. Bu IP adresleri ISS’ler tarafından atanır ve çevrim içi olarak diğer kaynaklar ile iletişim söz konusu olduğunda IP adresleri zorunluluk haline gelir. Bu yazıda “Proxy nedir ve neden kullanılır?”, “Proxy ayarları nasıl yapılır?” gibi merak ettiğiniz sorulara dair yanıtları bulabilirsiniz.

Proxy Nedir?

Her çevrim içi olduğunuzda, web sitenizin geçmişi ISS’niz veya ziyaret ettiğiniz web sitesi tarafından izlenir. IP adresleri davranışınızı çevrimiçi saptamaya yardımcı olmaktadır. Dahası IP adresi internet sitesinin konumunu, hatta ev adresinizin belirlenebilmesini sağlama yeteneğine sahiptir. Kişisel veriler, para birimleri kadar kıymetlidir. Bundan dolayı Proxy sunucusu olarak anılan Proxy aracılığıyla çevrim içi izlenmeden kurtulabilme olanağı oluşur. 

proxy-ayarlari-nasil-yapilir

Proxy nedir sorusunu soranlar için basit biçimde açıklamak gerekirse Proxy, sizinle internet içerisinde bir nevi aracı görevi görür. Bir Proxy sunucusu kullanırken, isteğiniz önce Proxy sunucusunda (IP adresinizi değiştirir) çalışır ve daha sonra web sitesine bağlanır. Proxy’nin kendi IP adresi mevcuttur, bu sebeple internet istekleriniz bir Proxy sunucusu aracılığıyla işlendiğinde, web isteğini sizin adınıza işler.

Proxy sunucusu web sunucularından yanıt toplarken, gerçek IP adresiniz açığa çıkmadığı için gelişmiş gizlilik düzeyleri sağlayarak size aktarır. Misal verilecek olursa, internet sitesine ulaşabilmek için açtığınız tarayıcınız işlemci olarak görev alabilir. Erişmeyi amaçladığınız web sitesi, sunucu görevi üstlenir. Proxy sunucuları, arada konumlanarak tarayıcınızdan gelen talebi onaylar ve internet sitesine bağlanma talebinizi uzaktaki sunucuya iletir.

proxy-nedir

Proxy Neden Kullanılır?

Proxy’nin en sık kullanılma nedenlerinin başında yasaklı sitelere giriş sağlaması gelir. Ancak Proxy yalnızca yasaklı sitelere erişim maksadıyla kullanılan bir araç değildir. Proxy’nin diğer bir kullanım amacı ise güvenli ve hızlı bağlantı olanağı sunmasıdır. Ana internet sunucusunun yetersiz olduğu zamanlarda daha güvenli ve hızlı bir bağlantıya sahip olmak maksadıyla şirketler tarafından bi hayli yaygın bir halde kullanılır.

Web’de anonim olarak gezintiye çıkmak istiyorsanız, Proxy’ler size evinizin IP adresini dünyanın geri kalanından gizlemek için aracı olurlar. Proxy siteleri aracılığı ile internete bağlandığınız zaman, makinenizin ev IP adresi gösterilmez, bunun yerine Proxy sunucusunun IP’si gösterilir. Bu, doğrudan internete bağlanıyorsanız daha fazla gizlilik sağlar.

proxy-ne-ise-yarar

Özetlemek gerekirse, Proxy’i internet sağlayıcınız tarafından engellenen bir siteye erişmek için, IP adresinizi gizlemek için ve daha hızlı ve güçlü bir bağlantı sağlamak maksadıyla kullanabilirsiniz. Bu amaçlar ışığında Proxy VPN birbirine benzetilir. VPN uygulaması ile Proxy içindeki temel fark VPN tüm ağı gizlerken Proxy yalnızca kuracağınız bağlantıyı gizler.

Proxy Bilhassari Nelerdir?

Proxy list ayarları genellikle internet üzerinden bireysel olarak yapılır. Hem bireyler hem de kurumlar tarafından Proxy kodları hazırlanarak internetten erişime açılır. Proxy kullanımı kesinlikle bir suç ifade etmez. Kullanım amacı yalnızca yasaklı sitelere erişim olmadığından herkes tarafından kullanılabilmektedir. Bu sebeple Proxy kullanmaktan çekinecek bir durum ortada yoktur.

VPN Nedir? En Popüler VPN Servisleri

Proxy bir çok detaya sahip olması ile bi hayli kullanışlı bir görünüme sahiptir. Kullanışlı detaylarını sıralamak gerekir ise; Proxy, dahili sistem güvenliği sağlar, kaynaklara erişim hızını arttırır, internet kullanımına uygun bağlantıların yaşandığından emin olmanızı sağlar, Virüs ve diğer zararlı yazılımları önüne geçer, basit bir şekilde bölgesel yönlendirmeler yapar ve özel güvenlik kontrolü uygulamalarını düzenler.

Proxy Türleri Nelerdir?

Kullanım amaçları ve fonksiyonlarına göre birbirinden farklı donanımlara sahip Proxy türleri değişiklik gösterir. En çok kullanılan türlerden bazıları aşağıda bulunanlar gibidir;

proxy-vpn-ayalari
  • Transparent (Saydam) Proxy site sunucuları, en sık kullanılan ve ücretsiz olan sunucular bu tür içinde yer alır. IP adresini gizlememesi dezavantaj olarak görülür. Ziyaret etiğiniz web siteleri hem kendi IP’nizi hem de Proxy sunucusunun IP’sini görebilir.
  • Anonim Proxy sunucularının saydamdan farkı IP adreslerini gizlemesidir. Hız olarak da gayet tatmin edicidir. Ücretli, ücretsiz ve kotalı seçenekleri ile farklı türlerden oluşur. Anonim Proxy ile Proxy kullandığınız tespit edilebilir.
  • Elit Proxy sunucuları, tüm çeşitler içerisinde en özel Proxy olma özelliğini taşır. Hiçbir halde Proxy ile giriş yaptığınız tespit edilemez. Web trafiğinizi şifrelerken bunun yanında IP adresinizi de tamamen gizler. En hızlı olma özelliğine sahip olması büyük avantaj sağlar.
  • Http Proxy sunucuları, kullanım amaçları yönünden daha hızlı internet hizmeti ve IP gizleme aracı olarak kullanılır. Yalnızca web sitelerine giriş yapmak için kullanılır. Erişimin yasak olduğu sitelere giriş için en fazla tercih edilen Proxy sunucusu olma özelliği taşır.
  • Socks Proxy sunucusu, genellikle dosya yükleme veya indirme, içerik akışı sağlama, video indirme gibi işlemler için kullanılır. Yoğun trafik gerektiren ağ görevleri için tercih edilir. Diğer http sunucusuna göre daha yavaş işler. Kullanıcılar tarafından iletişim trafiği için tavsiye edilmez.

Chorme Proxy Ayarları

Proxy Chrome kullananlar için bi hayli kolay bir halde ayarlanabilir. Yapılması gerekenler gayet basittir. İlk olarak Google Chrome tarayıcınızda sağ üst köşede bulunan art arda üç noktaya tıklayın. Açılan küçük pencerede “ayarlar” seçmesini açın. Açılan sayfada sol tarafta bulunan “gelişmiş seçenekler” penceresinden “sistem” seçeneğine giriş yapın.

proxy-vpn-nedir

Bu işlemlerin sonrasında yazan “Bilgisayarınızda Proxy ayarlarını açın” sekmesine tıklayarak internet özellikleri bölümünde sağ altta bulunan yerel ağ ayarlarına tıklayın. “Yerel ayınızı Proxy sunucusu olarak kullanın” ifadesine uyduğunuz takdirde adres kısmına Proxy adresini yazmanız yeterli olur. Artık Google Chrome için Proxy ayarlarınız kullanıma hazır.

Yandex Proxy Ayarları

Yandex server için de Proxy ayarları yapmak bi hayli basittir. Yandex Browser’ın sağ üst köşesinde bulunan yukardan aşağıya üç çizgiye tıklayın, açılan pencerede ayarlar menüsünden “sistem” sekmesine giriş yapın. Karşınıza “Proxy sunucusu ayarları” çıkacaktır. Ardında Chrome için uygulanan adımları yinelediğiniz takdirde ayarlarınız hazır hale gelir.

site to site vpn vargonen domain hosting dedicated server bulut sunucu

Site to Site VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

Opera Proxy Ayarları

Opera tarayıcısı son sürümünde sınırsız VPN hizmeti sunar. Sol üst köşesindeki VPN yazan sekmeyi mavi tıklayarak mavi rengini açtığınız taktirde VPN hizmeti açık hale gelir. Bu hizmet ile birlikte limitsiz ve ücretsiz VPN hizmetinden yaralanabilirsiniz. Ancak gene de Proxy sunucusu kullanmayı tercih ederseniz ayarlarını yapabilmeniz muhtemeldür.

Opera tarayıcınızdan sol üst köşede bulunan Opera simgesine tıklayınız. Ardından açılan pencereden “ayarlar” sekmesini seçiniz. Kısa yol olarak açılan ayarlar penceresindeki kutucuğa “Proxy” yazarak arama yaptırabilirsiniz. Çıkan sonuçların içerisinden “Proxy ayarlarını aç” sekmesine tıklayınız. Ardından açılan ağ pencerenizden “yerel ağ ayarları” sekmesini seçiniz.

Açılan “Yerel Ağ LAN Ayarları” penceresinde yerel ağınız için bir Proxy sunucu kullanın kısmında herhangi bir seçim var ise iptal edin. En son açılan pencerede “ayarları otomatik olarak algıla” seçeneğini seçin ve tamam tuşuna tıklayın. Böylelikle Opera Proxy ayarlarınız yapılmış bir halde hazır hale gelir.

Bir cevap yazın