banner

Xammp Nedir?

banner
4 min read

Xammp Nedir?

Xammp Nedir?

Xammp Nedir?

Xampp, internet sitesi kurarken ve yönetirken yararlanabileceğiniz son derece kullanışlı ve yararlı bir web sunucusu yazılım sistemidir. İnternet sitenizi hazırlarken ve geliştirirken sunucunuza yükleyebileceğiniz Xampp; Php, Apache, Perl, MariaDB, Tomcat, MercuryMail ve Filezilla gibi sistemleri size bir arada sunar ve böylece internet sitenizi basit bir şekilde yayınlayabilmenize imkân tanır.

Xampp Nedir?

İnternet sitesi kurulum ve yönetim safhalarında web sitesi tasarımcılarına ve sahiplerine büyük bir kolaylık sağlayan Xampp. Zengin içeriği aracılığıyla sitenizi internet üzerinden dilediğiniz gibi yayınlayabilmenize imkân tanır. Sunucunuzu web sunucusu olarak kullanmanızı kolaylaştıran yazılımdır. Bununla birlikte kendi sunucunuzu bir hosting ortamına dönüştürür.

Xampp Nedir?

Son derece basit bir arayüze ve pratik bir kullanım şekline sahip olan Xampp, yalnızca sunucunuz üzerinden çalışır ve dışarıdan erişimi önüne geçer. Bununla birlikte internet sitenizin hosting güvenliğini sağlayan yazılım paketi, tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. Windows, Linux ve MacOS için ayrı sürümleri bulunan yazılım, hem masaüstü hem laptoplarda kullanılabilmektedir.

Xammp ismi, yazılımın içerdiği sistemlerin ve özelliklerin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. X harfi “Çapraz Platform” özelliğine atıfta yer alırken diğer harfler ise Apache, MysQL, Php ve Perl sistemlerini sembolize eder. Açık kaynak kodlu olan Xampp, web sitenizin sunucusu için gerekli olan tüm bileşenleri içerir ve kusursuz bir hizmet sunar.

Xampp Nasıl Kurulur?

Xampp kurulumu, son derece basittir. Yazılımın resmi internet sitesindeki “Xampp indir” butonuna tıklamanız, kurulum dosyasının bilgisayarınıza inmesi için yeterli olur. Daha sonra dosyanın yönlendirmelerini takip ederek yazılımı sunucunuza basit bir şekilde yükleyebilirsiniz. Xampp kullanımı, yazılımın çapraz platformlu, yani tüm işletim sistemleri için değişik versiyonlara sahip bir ürün olması sebebiyle her platformda farklılık gösterir.

Xampp Nasıl Kurulur?

Kurulum yaparken ilk olarak işletim sisteminize uygun dosyayı indirdiğinizden emin olmanız tavsiye edilir. Daha sonra kurulum ekranını açmanız ve Xampp üzerinden sunucunuza kuracağınız sistemleri seçmeniz gerekir. Apache ve Php sistemleri, otomatik olarak kurulu gelir. Diğer sistemler ise size bir menü hâlinde sunulur ve ihtiyacınıza göre yüklenecek dosyaları belirlemeniz beklenir.

Kullanacağınız sistemleri belirledikten sonra kurulum talimatı vermenizle birlikte Xampp yazılımı ve seçtiğiniz sistemler bilgisayarınıza yüklenir. Yükleme işlemleri tamamlandığında önünüze gelen ekrandan yazılımı kullanacağınız dili seçmeniz gerekir. Dil seçimini de tamamladıktan sonra kontrol panelinin açılması komutunu vererek Xampp kullanmaya ve internet siteniz için kendi bilgisayarınızı hosting ortamına dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

Neden Xampp Kullanılır?

Xampp yazılımının en büyük avantajı, internet siteniz için sunucu işlemlerini evinizden veya ofisinizden yapabilmenize olanak tanımasıdır. Xampp WordPress kurulumu da kolay olduğu için kendi sitesini hazır şablonlardan hazırlayanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Neden Xampp Kullanılır?

Xampp kullanmanın bir diğer avantajı ise acil durumlarda doğrudan müdahale edebilmenize imkân tanımasıdır. Xampp aracılığıyla sitenizin hosting işlemleriyle alakalı bir problem oluşması durumunda sunucunuz üzerinden müdahalede bulunabilir ve sorununuzu vakit kaybetmeden çözebilirsiniz. Bununla birlikte sitenizin geçici süreyle de olsa ulaşılmaz hâle gelmesini önleyerek ziyaretçi trafiğinizin azalmasını önleyebilirsiniz.

Son derece kullanışlı bir sisteme sahip olan Xampp, tüm işlemlerinizi pratik ve hızlı bir halde gerçekleştirebilmenize olanak tanımasıyla da size vakit kazandırır. Düzenli olarak yayına giren güncelleme paketleriyle de geliştirilebilen yazılım, bu sayede içerdiği sistemlerin en güncel versiyonlarını kullanabilmenize imkân tanıyarak en gelişmiş hosting işlemlerinden yararlanabilmenizi sağlar. 

Xampp kullanımının bir diğer avantajı ise gizliliğinizi basit bir şekilde sağlayabilmesidir. Hosting işlemlerinizi direkt idare edebilmenize imkan sağlayan yazılım, bu sayede internet sitenizle alakalı tüm mühim bilgileri saklı tutabilmenize yardımcı olmaktadır. Sitenizin güvenliğini ilgilendiren bilgileri üçüncü bireylerle paylaşmanızı engelleyen yazılım, bu sayede kötüye kullanım riskini de en aza indirir.

Xampp Alternatifleri Nelerdir?

Xampp, son derece etkili ve başarılı bir yazılımdır ve internet sitesinin hosting işlemlerini sunucu üzerinden yürütmek isteyen fazla sayıdaki kişi tarafından tercih edilir. Dünya genelinde “Xampp alternative” olarak adlandırılan alternatif yazılımlar ise Xampp’ın size sağladığı tüm faydaları sağlamaları ile öne çıkar. En çok tercih edilen Xampp alternatifleri ise şöyledir.

Xampp Alternatifleri Nelerdir?

  • Lamp Server: Linux işletim sistemi için yazılan Lamp Server, en etkili Xampp alternatifleri içerisinde gösterilir. Dört farklı açık kaynaklı sistemin birleşiminden oluşan Lamp Server; Apache, HTTP, MySQL ve PHP sistemlerinden yararlanabilmenize olanak tanır.
  • Wamp Server: Windows işletim sistemli sunucularınızı web server dönüştürebilmenize imkan sağlayan Wamp Server; Apache, SSL, OpenSSL, MySQL ve PHP sistemlerini kullanımınıza sunar ve kullanışlı arayüzüyle hosting işlemlerinizi yaparken vakitten tasarruf edebilmenizi sağlar.
  • Mamp Server: MacOS işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlar için tasarlanan bir web sunucusu yazılımı olan Mamp Server, ücretsiz olması aracılığıyla internet sitenizin hosting işlemlerini bütçenizi aşmadan basit bir şekilde gerçekleştirebilmenize imkân tanır.
  • Wimp Server: İşletim sistemi Windows olan bilgisayarlarda kullanabileceğiniz bir diğer yazılım olan Wimp, ücretli ve ücretsiz paket alternatiflerine sahiptir. Bununla birlikte hem düşük hem de yüksek yoğunluklu sitelerde kullanılabilen yazılım, yüksek bir gücüne sahiptir.

Lamp Server Nedir?

Lamp Server, ismini Linux, Apache, MySQL ve PHP’den alan ve Linux kullanıcıları için son derece etkili olan bir sunucu yazılımıdır. Xampp’ın yetersiz kaldığı veya Linux versiyonunda istenen performansı sergileyemediği durumlarda tercih edebileceğiniz Lamp Server, açık kaynaklı sistemlere sahiptir ve ücretsiz bir yazılım olması ile size büyük bir avantaj sağlar.

Lamp Server Nedir?

Yüksek trafikli ve hacimli sitelerde de güvenle kullanılabilen Lamp Server; e-ticaret, sosyal platform, video streaming gibi farklı sitelerin sunucu üzerinden yönetilebilmesine imkân tanır. Site ziyaretçilerine hızlı ve tatmin edici bir kullanıcı tecrübesi sunan yazılım, içerdiği açık kaynaklı sistemleri düzenli olarak güncellemesiyle de ön plana çıkar.

Wamp Server Nedir?

Windows işletim sistemli sunucularınızı hosting alanı olarak kullanabilmeniz maksadıyla yazılan Wamp Server, dünya çapında en fazla tercih edilen Xampp alternatiflerinden biridir. Son derece pratik bir kullanım şekline sahip olan yazılım, HTTP ve PHP temelli internet sitelerini internette yayınlamadan önce localhost adresi üzerinden test etmenize ve poblemlerinı görmenize de yardımcı olmaktadır.

Wamp Server Nedir?

En kullanışlı sunucu yazılımlarından olan Wamp Server, Windows’un birden fazla sürümü üzerinde kullanılabilmektedir. Windows işletim sistemleri versiyonları için ayrı sürümlere sahip olan yazılım, düzenli olarak güncelleme alması aracılığıyla bilgisayarınızdaki işletim sistemi güncellemeleriyle de uyum yakalar ve böylece işletim sistemi problemlerini önleyerek hosting işlemlerinizin devamlılığını sağlar.

Mamp Server Nedir?

MacOS işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarınızı sunucu ortamına dönüştürmek için başvurabileceğiniz yazılımlardan biri olan Mamp Server, bir çok yazılım dilini desteklemesi aracılığıyla size büyük bir avantaj sunar. Kendi sunucu ortamınızı dakikalar içinde kullanıma hazır hâle getirebilmenizi sağlayan Mamp Server, internet sitenizin tüm hosting gereksinimlerini basit bir şekilde karşılayabilmenize olanak tanır.

Mamp Server Nedir?

Kurulum esnasında dilediğiniz sistemi seçebilmenize imkân tanıyan ve böylece hosting çalışmalarınızı web sitenize en uygun biçimde gerçekleştirebilmenizi sağlayan Mamp Server, bilgisayarınızı admin olarak tanımlar ve böylece hosting işlemlerinize dışarıdan erişimi önüne geçer. İnternet sitenizin güvenli bir halde yayınlanabilmesine imkan sağlayan yazılım, MacOS işletim sisteminin tüm sürümlerinde çalıştırılabilir.

Bir cevap yazın